Salyklo gamyba

Šiais laikais salyko daiginimas tarp namudinių aludarių nebėra toks populiarus kaip mūsų senolių laikais, nes internetinėje prekyboje ar specializuotose parduotuvėse galima santykinai nebrangiai įsigyti šio produkto. Kita vertus yra aludarių, kuriems pasigaminti salyklo nėra nei sudėtinga, nei sunku. Teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad dažniausiai salyklo efektyvumas nėra didelis, jei daiginami paprasti nesalykliniai grūdai. Tačiau ir iš paprastų maistinių grūdų galima susidaiginti pakankamai geros kokybės salyklo ir iš jo pasigaminti gero alaus.

Visų pirma yra žinotina, kad grūdai (tiek miežiai, tiek kviečiai, tiek kiti grūdai) negali būti naudojami ką tik nukulti. Geriausiai tam reikalui naudoti pernykščius, susigulėjusius grūdus.

Išvalytus ir švariai nuplautus grūdus reikia pamerkti į bet kokį indą su drungnu švariu vandeniu. Tam reikalui rekomenduojamas minkštas vanduo. Neveltui mūsų senoliai grūdus merkdavo į upės ar tvenkinio vandenį, o ne į šulinio. Jei mirkome ne tekančiame vandenyje, patartina vandenį keisti bent vieną kartą per parą, kad vanduo nepradėtų rūgti. Taip pat reikia nepamiršti, kad mirkomi grūdai linkę gerai sugerti vandenį taigi didėja ir grūdų tūris. Tad indą grūdų mirkymui reikia pasirinkti tokį, kad grūdai užimtų nuo pusės iki dviejų tredždalių indo. Vasndens reikėtų pripilti tiek, kad grūdai būtų gerokai apemti. Pirmą parą patartina stebėti kaip sugeriamas vanduo senka ir papildyti vandens kiekį, kad grūdai liktų apsemti viso mirkymo metu.

Dažniausiai mirkymas trunka 2-3 paras. Kad grūdai jau išmirkę liudija du pagrindiniai požymiai: pirmas – grūdai nustoja sugerti vandenį, taigi grūdų tūris nebedidėja, antras – grūdas tampa labai minkštas ir lengvai perspaudžiamas pavyzdžiui nagu.

Išmirkusius grūdus reikia gerai nuvarvinti, kad nelikų nei lašo vandens, nes likęs vanduo gali pūdyti grūdus. Taigi grūdus supilame į medžiaginį maišą ar indą skylėtu dugnu ir leidžiame nuvarvėti. Tokie grūdai jau yra pariošti daiginimui.

Išmirkyti grūdai supilami 8-10 cm sluoksniu ir gali būti daiginami įvairiais būdais. Galima grūdus supilti tiesiog ant sudrėkintos drobės ir ta pačia drobe užkloti. Taip pat, pasak senųjų aludarių pasakojimų, galima grūdus supilti tiesiog ant grindų ir užkloti drėgna drobe. Mano išbandytas ir pasitvirtinęs būdas yra daiginti medinėje dėžėje (dėžės matmenys pasirenkami individualiai pagal daiginamo salyklo kiekį). Toks grūdų daiginimas dėžėje turi dar ir papildomų privalumų, nes grūdus galima pernešti ten, kur tuo metu yra palankiausia daiginimui temperatūra (tarp 18 ir 25 laipsnių) ir kitos sąlygos (kad nebūtų saulėje, lietuje ir panašiai).

Išmirkyti grūdai supilti į medinę dėžę

Grūdai užkloti drėgnom servetėlėm

Daiginimo metu retkarčiais patartina atidengti ir patikrinti kaip dygsta grūdai. Jei grūdai kaista, patartina juos atsargia perkasti (daiginimo pradžioje) arba pernešti į vėsesnę patalpą. Jei grūdai šalti, patartina juo labiau apkloti arba pernešti į šiltesnę patalpą. Taip pat grūdų paviršių patartina kartą paroje sudrėkinti. Tai daroma sudrėkinus viršutinį užklotą arba šiek tiek papurškus vandens drėkintuvu – purkštuvu, kurį naudoja gėlininkai augalų lapams sudrėkinti. Jokiu būdu negalima tiesiog apšlakstyti vandeniu, kadangi stambūs vandens lašai gali pūdyti grūdus.

Po vienos paros jau galima įžiūrėti pabaltavimus grūdų galus. Tai kalasi grūdų šaknelės ir po truputi grūdai ima virsti salyklu.

Antros paros pabaigoje jau galima gerai įžiūrėti šakneles, o trečios paros pabaigoje šaknelių ilgis pasiekia grūdo ilgį. Yra skaitoma, kad salyklas yra daiginamas tol, kol šaknelių ilgis pasiekia grūdo ilgi ir dar neprasikalęs grūdo daigas.

Salyklas po dviejų parų daiginimo

Salyklas po trijų parų daiginimo

Sudaigintą salyklą reikia gerai išpurenti, mat sudygusio salyklo šaknelės susipina tarpusavyje. Išpurentą salyklą reikia išdžiovinti, taigi jį plonu sluoksniu reikia papilti ant švaraus paviršiaus ir džioviti. Nepatartina salyklo džiovinti tiesioginiuose saulės spinduliuose ar orkaitėje pirmomis dienomi. Pirmiausiai reikia leisti salyklui apdžiūti ir numirti, kad jis taptų nebegyvibingas. Padžiovinus salyklą kambario temperatūroje 3-4 dienas, galima pabaigti salyklą džiovinti orkaitėje ar krosnyje prie apytiksmiai 50 laipsnių temperatūros. Tokį pilnai išdžiuvusį salyklą reikia gerai ištrinti tarp delnų ir persijoti, kad nukristų šaknelės, kurios nėra pageidaujamos alaus daryme.

Tokį salyklą galima malti ir naudoti alaus daryme arba pasidėti vėlesniam laikui.

Sėkmės!

Giedrius Erstikis

Prisijungę aludariai